Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čeští piloti cvičí v Pobaltí

Reprízy se dvěma premiérami. Takto stroze, ale naprosto výstižně, lze charakterizovat čtyřdenní nasazení příslušníků Vzdušných sil Armády České republiky v Pobaltí, kteří zde od 8. do 11. října plnili operační úkoly na dvou cvičeních – Baltic Region Training Event a Baltic Eye.

Tyto akce jsou pro profesionály Armády ČR už rutinní záležitostí. Alianční cvičení BRTE se koná již potřinácté za sebou a na „baltické oko“ pravidelně létají každý měsíc z čáslavské základny taktického letectva dva podzvukové bitevníky L-159 ALCA. Přesto se může jejich říjnové nasazení pyšnit dvěma profesními premiérami. „Poprvé jsme přiletěli do zahraničí s takzvaným nasaditelným balíčkem úkolového uskupení. Ten tady tvoří čtyři stroje L-159 ALCA a dopravní CASA C-295M. Ověřili jsme si, že obdobnou přepravu leteckého a pozemního personálu, včetně nezbytné logistické podpory, lze do případných zahraničních operací zvládnout za pomoci jednoho transportního letounu,“ říká major Jakub Štefánek z velitelství společných sil Olomouc.Druhou premiéru popisuje velitel 212. taktické letky major Jiří Řezáč. „Na obou cvičeních v Pobaltí máme k dispozici modernizované sto padesát devítky, jejichž kokpity jsou vybaveny novými multifunkčními displeji. Tato sofistikovanější technologie dává pilotovi nové možnosti při plnění letových úkolů a zvyšuje bezpečnost letu.“

Do první poloviny pobaltské mise se zapojili také příslušníci kbelské 242. transportní letky s letounem CASA C-295M. „Naším úkolem byla doprava humanitární pomoci. Náklad jsme přepravili z letecké základny v Šiauliai na civilní letiště Riga, a tam provedli jeho vyložení. Naše lety podporovala dvojice L-159,“ popisuje činnost kapitán letounu kapitán Jiří Ulvr.

V odpolední misi odlétají dvě alky na lotyšskou střelnici Adazi. Tady provedly simulované odhozy řízených pum, přičemž je na určené cíle vedli předsunutí letečtí návodčí. „Na podporu pozemního konvoje jsme provedli dvě zteče ve dvojici,“ upřesňuje pilot L-159 nadporučík Jaroslav Pekárek a dodává, že poté simulovali letouny protivníka, které se snažily přeletět do vzdušného prostoru Litvy. Ten podle scénáře cvičení chránily nadzvukové bojové letouny JAS-39. Jižně letiště Šiauliai tak proběhl zásah dvojice hotovostních gripenů k udržení bezletové zóny.

Letovému nasazení na obou cvičeních v Pobaltí, BRTE a Baltic Eye, předcházela náročná příprava. „Začínali jsme v červnu a skončíme zhruba týden po cvičení,“ konstatuje vedoucí starší inženýr 21. křídla čáslavské základny kapitán Václav Svoboda a vyjmenovává dlouhý seznam potřebných náležitostí. „Počínaje plánovacími konferencemi a konče ubytováním a stravováním personálu. Musíte být připraveni na všechny situace, které by mohly v zahraniční destinaci nastat. A sami to znáte, zpravidla, co sebou nevezmete, tak záhy potřebujete. Je to o maličkostech. Situaci však výrazně napomáhá memorandum o bilaterální spolupráci mezi českou a litevskou stranou.“

text: Mgr. Pavel Lang

   kamera: Jan Kouba  Letecké video, air video